Mollösund
Orust - Sjöbod nr 97 - Mollösund
Charmig sjöbod i idylliska Mollösund – nära havet med havsglimt
Genuin och nybyggd sjöbod belägen i pittoreska Mollösund, bara ett stenkast från havet. Här får du en unik kombination av klassisk skärgårdskänsla och närhet till salta bad. Med en glimt av havet från bodens framsida är detta den perfekta platsen för avkoppling, hobby eller förvaring. En sällsynt möjlighet i ett av västkustens mest eftertraktade kustsamhällen!
Sammanfattning
- Typ:
- Fritidshus
- Boarea:
- 27 kvm
- Rum:
- 1 rum
- Pris
- 1 250 000 kr, utgångspris
- Byggår:
- 2016
Beskrivning
Sjöboden är uppförd 2016 och i väldigt bra skick. Ytan man arrenderar är 28 kvm och boden är 3.65x7.35 i storlek. Den är delvis isolerad och el finns indraget. Stor öppen yta att samla vänner för kräftskivan eller för förvaring av båtprylar och fiskeutrustningen. Från boden har man viss havsutsikt och det finns även ett praktiskt loft att nyttja.
För att äga en sjöbod på arrenderad mark krävs att man äger en fastighet i kommunen.
Område
Mollösund
Genuina Mollösund med charmiga skärgårdshus och röda sjöbodar. Hit återvänder många turister år efter år. Den populära gästhamnen fylls under sommarhalv året med båtar i alla storlekar. Här finns välsmakade restauranger och caféer att njuta av eller bara bada från de härliga klipporna. I Mollösund finns många fina skärgårdshus med inslag av nyare villor och bostadsrätter. Under vinter halvåret kan du njuta av god mat på Wärdshuset som också erbjuder hotell och konferens.
Visningar
Vänligen kontakta mäklaren för att boka visning
Dokument & länkar
Intresseanmälan
Fyll i dina uppgifter så kontaktar vi dig.