Skäret i Hamburgsund
Tanum - Kanalvägen 3 - Hamburgsund För dig som ställer höga krav på din livskvalitéPå vackra Skäret i Hamburgsund kan ni nu finna er egen skärgårdsdröm! Granne med havet och sol hela dagen ligger den här skärgårdsdrömmen av högsta kvalité och charm. Båtplats i lagunen. Bara att flytta in och njuta av skärgård- och kustliv!
-
Sammanfattning
- Typ:
- Fritidshus
- Byggår:
- 2019
- Boarea:
- 120 m²
- Biarea:
- 14 m²
- Tomtarea:
- 357 m²
- Rum:
- 6 , varav 4 sovrum
- Pris:
- 7 350 000 kr, Utgångspris el hbj.
Planlösning
Du och havet, på lagom avstånd från centrala Hamburgsund. Ett hem som är inspirerat av ett klassiskt skärgårdshus men som uppförts i en modernare tappning. Generös veranda som breder ut sig runt huset och gör dig sällskap vid solnedgången som färgar himlen. I lagunen som mynnar ut i sundet mellan Hamburgö och Hamburgsund finner ni er båtplats.
Huset har en optimal planlösning som passar perfekt för den moderna familjens behov. Det finns gott om utrymme för sociala sammankomster men också för avskildhet och ro. Arkitekten har strävat efter att få så stort utrymme som möjligt på nedervåningen med kök och vardagsrum i öppen planlösning. I badrummet finns faciliteter som tvättmaskin, torktumlare, toalett, dusch och handfat. Här nere finner ni också ett arbetsrum samt förråd. En trappa upp finns tre luftiga sovrum. Allrum med balkong. Badrum med dusch, toalett och dubbelhandfat. Huset har två balkonger och en härlig altan precis utanför vardagsrummet.
På tomten finns också en varmbonad förrådsbod om ca 15 kvm med ström och förberett för vatten ut till boden (rör).
Huset har aldrig varit bebott.
Läget förpliktigar - och standarden är hög med mycket tillval, med noga genomtänkt planlösning, god arkitektur och utvalda material. För den som älskar Bohuslän är detta ett enastående drömboende.
Skäret är något helt unikt - ett litet Venedig i norra Bohuslän, välkomna!
Område
Ett pittoreskt kustsamhälle i Tanums kommun.
Orten har länge varit en populär gästhamn, tack vare det lugna, skyddade läget och närheten till både natur och service. Längs kanalen ligger året runt-öppna restauranger, caféer och butiker som bjuder på strålande utsikt över den vackra sjövägen mellan fastlandet och natursköna Hamburgö. Över sundet går linfärjan Hamburgsundsleden
En del av den service som finns i Hamburgsund:livsmedelsaffär, blomsteraffär, ombud för Systembolaget, restauranger, caféer, apotek, bibliotek och postombud
Fakta
- Fastighetsbeteckning
- HAMBURGSUND 3:232
- Boarea
- 120 m² Fastighetsregistret
- Biarea
- 14 m² Fastighetsregistret
- Tomtarea
- 357 m² Fastighetsregistret
- Fasad
- Trä
- Tak
- Tegel
- Stomme
- Trä
- Bjälklag
- Trä
- Grundläggning
- Betongplatta
- Vatten och avlopp
- Kommunalt vatten året om. Kommunalt avlopp.
- Fönster
- 3-glas
- Eldstad
- Braskamin
- Uppvärmning
- Vattenburen golvvärme, Frånluftsvärmepump
- Ventilation
- Mekanisk till- och frånluft
- Tv- internetutbud
- Fiber
Ekonomi
- Begärt pris
- 7 350 000 kr, Utgångspris el hbj.
Driftskostnad
- Värme
- 14 000 kr/år
- Vatten/Avlopp
- 9 500 kr/år
- Samfällighet
- 4 000 kr/år
- Försäkring
- 5 000 kr/år
- Totalt
- 32 500 kr/år
- Kommentar
- värme är inkl hushållsel
Alla bilder


































Planlösning


Karta
Intresseanmälan
Fyll i dina uppgifter så kontaktar vi dig angående denna fastighet.